Nauczyciel autorytetem ?

Tekst powstał w oparciu o fragmenty publikacji E. Maksymowska , Z.Sobolewska, M.Werwicka „Wychowywać ucząc” wyd. CODN w przygotowaniu.

Już pierwsze kontakty społeczne we wczesnym dzieciństwie są podstawą kształtowania się w oczach dziecka autorytetu osoby dorosłej. Ze względu na wysoką zależność od rodziców w sposób naturalny i nieświadomy dziecko podporządkowuje się ich sile i „wszechmocy” , przyjmuje ich wartości.

W miarę rozwoju kontaktów społecznych i zwiększającej się samodzielności dziecka autorytet dorosłych podlega różnicowaniu i większemu uświadomieniu.
Ten szczególny typ związku między ludźmi, jakim jest autorytet, ma charakter dynamiczny, zmieniający się w czasie. Zmieniają się kryteria ocen i wartościowania dotyczące autorytetu.
a) Młodszy wiek szkolny
W tej fazie rozwoju dziecka nauczyciel może budować swój autorytet opierając się na emocjach. Dziecko przejawia uogólnioną, mało krytyczną akceptację całej sytuacji szkolnej, a przede wszystkim osoby nauczyciela. Respektuje jego zakazy, nakazy, wykonuje polecenia, ażeby zyskać jego sympatię. Podstawą kontaktów jest silny związek emocjonalny z nauczycielem oraz spostrzeganie go jako stabilizatora nowej sytuacji jaką jest pobyt w szkole.
Z badań (R. Więckowski, „Życie Szkoły” 10/82) wynika, że najmłodsi uczniowie cenią emocjonalne cechy nauczyciela. Nauczyciel przede wszystkim musi być dobry, uprzejmy, miły, umiejący przebaczać, serdeczny, lubiący dzieci.
b) Średni wiek szkolny

c) Starszy wiek szkolny
Na przykład badań wynika J. Stefanowicza, (Psychologia wzajemnych kontaktów, WSiP 1976), że w tej fazie rozwojowej bardzo łatwo tracą autorytet nauczyciele, którzy:
· źle lub w ogóle nie wyjaśniają nowego materiału,
· nie wzbudzają zainteresowania uczniów,
· prowadzą nudne lekcje,
· niesprawiedliwie oceniają,
· nie potrafią utrzymać dyscypliny.

W tej fazie rozwoju podstawą uznawania autorytetu dorosłych jest wartościowanie ich zachowań, a głównie relacji z dziećmi.W związku z dynamicznym rozwojem poznawczym i wzrostem krytycyzmu uczniowie coraz częściej porównują, wartościują, analizują przyczyny i skutki, wyciągają wnioski oraz kwestionują postępowanie dorosłych – w tym nauczycieli. Dzieci zaczynają sprzeciwiać się poleceniom dorosłych, wypowiadać się o nich krytycznie. Nie jest możliwe narzucanie i utrzymanie autorytetu przy pomocy represji lub nadmiernego spoufalania się. Autorytet przestaje być oczywistym atrybutem stanowiska.Dzieci cenią sobie w nauczycielu: respektowanie ich dojrzałości, nie wywyższanie się, przyjacielskie traktowanie.Badania (R. Więckowski, jw.) pokazują, że młodzież ceni sobie pewien dystans nauczycieli wobec uczniów wynikający z pełnionej funkcji oraz przewagi wieku i doświadczeń. Błędem jest zakładanie, że autorytet raz zbudowany przez nauczyciela nie może ulec zmianie. W tej fazie rozwoju dziecka nauczyciel może budować swój autorytet oparty na wiedzy merytorycznej, umiejętnościach dydaktycznych (profesjonalizm), interpersonalnych, a także etyce ogólnej.W tym okresie pojawia się rozwojowy kryzys autorytetów, zwłaszcza jeśli idzie o rodziców i nauczycieli. Młodzież pragnie, w swym dążeniu do samodzielności, uwolnić się od supremacji autorytetu nauczyciela. Wiązać to należy ze wzrastającą dojrzałością intelektualną, rozwojem i wyraźnym ukierunkowaniem zainteresowań, coraz bogatszym doświadczeniem osobistym, korzystaniem z pozaszkolnej edukacji.Na przykład badań wynika J. Stefanowicza, (,WSiP 1976), że w tej fazie rozwojowej bardzo łatwo tracą autorytet nauczyciele, którzy:· źle lub w ogóle nie wyjaśniają nowego materiału,· nie wzbudzają zainteresowania uczniów,· prowadzą nudne lekcje,· niesprawiedliwie oceniają,· nie potrafią utrzymać dyscypliny.
Podsumowując:

· Relacja między ludźmi opierająca się na autorytecie jest procesem ciągłych zmian. Zmienne rozwojowo i sytuacyjnie są kryteria będące podstawą uznania autorytetu.
· Ten sam nauczyciel może być autorytetem dla dzieci z określonej grupy wiekowej i w określonej sytuacji oraz nie być nim dla dzieci z innej grupy wiekowej i w innych sytuacjach.
· Trudno być autorytetem uniwersalnym, a więc w każdej sytuacji i dla każdego. Dążenie do tego może prowadzić do porażki.
· Mocne strony każdego nauczyciela (kompetencje, ciepło, sprawność fizyczna, wygląd) mogą być naturalną podstawą budowania autorytetu dla określonej grupy dzieci.
· Można stawać się autorytetem dla określonych grup dzieci, kształcąc w sposób świadomy pewne osobiste kompetencje profesjonalne i interpersonalne.

Istnieją jednak czynniki budujące (choć z różną siłą) autorytet na każdym poziomie wieku dzieci. Możemy je określić jako warunki konieczne, choć nie wystarczające do tego, ażeby być spostrzeganym przez dzieci jako autorytet. Są to:
· spójność wewnętrzna osoby (jedność wartości i zachowań, w tym werbalnych i niewerbalnych),
· bezwzględne szanowanie godności ucznia,
· kompetencja profesjonalna,
· dobry kontakt emocjonalny,
· dostosowanie własnych zachowań i oczekiwań do poziomu dojrzałości dziecka (nie oczekiwać więcej, niż to wynika z poziomu dojrzałości ucznia, ale i nie traktować go poniżej jego możliwości).

(J. Stefanowicz Psychologia wzajemnych kontaktów, WSiP 1976),
(R. Więckowski, „Życie Szkoły” 10/82